fbpx
8 października 2020

WystawaTomek Sikora

Obrazy odkryte na nowo & Harmonia

👉 Wernisaż – 13 października 2020 / Hotel Rzeszów – sala bankietowa

👉 Wystawa – 14 października do 2 listopada 2020/ Galeria Rzeszów – plac obok fontanny

👉 PATRZ!SZEROKO – II Rzeszowski Weekend Fotografii13-18 października 2020II Rzeszowski Weekend Fotografiiwww.patrzszeroko.pl

✅ Fotografia rejestruje rzeczywistość. Czy jednak robi to obiektywnie? To my autorzy przecież decydujemy o wyborze jej fragmentu. Zamykając ją w kadrze prostokąta lub kwadratu nadajemy jej osobisty charakter, bowiem pozbawiamy ją szerszego kontekstu.Często bywa też, że w wykadrowanym już naszym obrazie możemy doszukać się niewielkich elementów, które mogą zmienić pierwotną narrację. Odcinając je od ich kontekstu uzyskujemy nie tylko nowe opowiadanie, ale przez fakt powiększenia małego fragmentu zdjęcia zmieniamy jego jakość plastyczną. Ostry dokument przemienia się w inny, pełen impresji obraz.Nowa jakość wciąga nas w inną rzeczywistość, pozwala na zabawę kolorem i ostrością, a więc elementami nie do ruszenia w dokumencie.

Tomasz Sikora

✅„Harmonia” Tomasza Sikory to zbiór portretów ludzi, którzy czują się organiczną częścią natury. Jest to fotograficzna opowieść pełna subtelności, wrażliwości i poetyckości o jedności ludzi i natury.Ta opowieść w swym postrzeganiu pejzażu tak bliska malarskiej idei impresjonistów przypomina nam o tym, że jesteśmy jednym z elementów tego świata, który nie powinien zagarniać sobie całkowicie otaczającej przestrzeni, że musimy zachować równowagę i że nie możemy zdominować istniejącego świata. Mimo wszystko nie możemy czynić sobie ziemi poddanej. Musimy uszanować ją, zachować z nią łączność próbując wsłuchać się w jej głos i rytm.Powinniśmy zrozumieć, że my ludzie nie jesteśmy panami tego świata a jedynie jego częścią. Bardzo ważną częścią, bo mamy moc tworzenia i moc niszczenia, możemy zadbać o przyszłość naszej planety ale również przyspieszyć jej koniec. Zadajmy sobie pytanie czy jesteśmy gospodarzem tego świata czy raczej gościem, który przez moment ma przyjemność tu być.“Harmonia” to ważna artystyczna wypowiedź w obliczu tego co dzieje się na świecie, czyli utraty poszanowania dla natury i zachwianego balansu wartości. Cały przekaz tej wypowiedzi został wzmocniony dzięki osobom publicznym, które zechciały wciąć w niej udział.

Magdalena Karłowicz

Partner wystawy: Hotel Rzeszów & Galeria Rzeszów


Podziel się: