Zapraszamy do Galerii Rzeszów na kolejną edycję akcji pro-zdrowotnej Biustowniczki.
W piątek i sobotę 11-12 kwietnia, już po raz kolejny w Galerii Rzeszów (na poziomie 0, obok Cukierni Keks) odbędą się bezpłatne badania USG piersi, gdzie będzie można skorzystać z badań profilaktycznych pod kątem wykrywania nowotworów piersi.
Akcja Biustowniczki, organizowana przez Fundację Nie Warto, ma na celu podnoszenie świadomości zdrowotnej oraz zapewnienie dostępu do przesiewowych badań USG piersi jak największej liczbie kobiet w wieku 18-35 lat. Z badań wynika, że to ta grupa najrzadziej korzysta z badań profilaktycznych i ma do nich bardzo utrudniony dostęp. Poprzednie edycje akcji pokazały, że dla ponad 60% uczestniczek badania w trakcie kampanii Biustowniczki są pierwszym spotkaniem z USG piersi.
Wszystkie wydarzenia akcji są bezpłatne, nie wymagają wcześniejszych zapisów, skierowań, ubezpieczenia ani dokumentacji medycznej – celem kampanii jest maksymalne skrócenie drogi pacjentek do lekarzy, oraz przekraczanie barier, które mogą tę drogę wydłużać.
Bezpłatne badania dla młodych osób. Aby skutecznie monitorować stan swojego zdrowia należy korzystać regularnie z badań profilaktycznych niestety, bardzo często z różnych powodów jest to trudne lub wręcz niemożliwe dla młodych osób. Badania profilaktyczne to duży wydatek, a problem często jest bagatelizowany – niesłusznie!
Biustowniczki są pierwszą zakrojoną na szeroką skalę akcją bezpłatnych badań profilaktycznych dla kobiet w wieku 18-35 lat. Kampania daje możliwość na przebadanie się bez żadnych kosztów. Badania USG są bezpieczne, bezbolesne i nieinwazyjne, te w ramach akcji Biustowniczki adresowane są do wszystkich kobiet między 18 a 35 rokiem życia. Badania prowadzone będą przez kobiety- lekarzy, aby zapewnić maksymalny komfort pacjentkom. Uczestniczki będą miały do dyspozycji 2 mobilne gabinety USG, które będą stać przez 2 dni w centrach handlowych w 9 miastach. To aż 360 godzin badań profilaktycznych! Na badania nie są prowadzone zapisy, decyduje kolejność przybycia. Bez ukrytych kosztów, bez skierowań – jedyny wymagany dokument to zgoda na przeprowadzenie badania. Badania USG trwają około 15 minut i nie wymagają żadnego przygotowania poza zachowaniem higieny osobistej.
Profilaktyka zdrowia piersi to wciąż ogromne wyzwanie, zwłaszcza dla młodych kobiet, które często odkładają badania na później – z braku czasu, wiedzy czy dostępu do bezpłatnych programów przesiewowych. Jak wynika z raportu „Kobiece Sprawy”, przygotowanego w ramach kampanii Biustowniczki przez Santander Consumer Bank, aż 36% Polek w wieku 18–35 lat nigdy nie wykonało USG piersi. Kampania Biustowniczki to nie tylko zachęta do profilaktyki, ale także realna pomoc – edukacja, wsparcie i możliwość wykonania badań bez żadnych barier. Jako strategiczny partner tej inicjatywy, chcemy, by każda kobieta mogła zatroszczyć się o swoje zdrowie z pełnym poczuciem bezpieczeństwa i bez obaw o koszty – komentuje Magdalena Grzelak, Rzeczniczka Prasowa Santander Consumer Bank.
Edukacja:
Badania profilaktyczne to nie jedyny aspekt kampanii Biustowniczki – równie ważnym polem są działania edukacyjne. Akcja Biustowniczki pokazuje, czym są badania profilaktyczne i że nie warto się ich obawiać. W przyszłości uczestniczki wydarzeń będą rezerwować wizyty profilaktyczne u swoich lekarzy bez obaw, bez niepewności, z wiedzą, że badać należy się regularnie i przez całe życie. Podczas wydarzeń będzie można porozmawiać z edukatorkami i nauczyć się samobadania piersi. Samobadanie jest metodą monitorowania swojego stanu zdrowia – wykonując je poprawnie można wykryć zmiany, nawet bezbolesne i na wczesnym etapie. Aby jednak takie samobadanie było skuteczne, musi być wykonywane uważnie i regularnie. Każda zmiana, odpowiednio wcześnie wykryta, jest łatwiejsza do wyleczenia.
Dlaczego warto się badać?
Na nowotwór piersi mogą zachorować kobiety w każdym wieku – te choroby przestają dotyczyć jedynie osób starszych. Z uwagi na czynniki środowiskowe i genetyczne, chorują coraz młodsze osoby a nowotwór w młodym wieku ma często dużo bardziej agresywny przebieg. Należy jednak pamiętać, że każdy nowotwór wykryty na wczesnym etapie jest łatwiejszy do wyleczenia i pociąga za sobą mniej poważnych konsekwencji dla zdrowia i komfortu życia. Na szczęście nie każda zmiana w piersiach jest nowotworem. Zdecydowana większość guzków to zmiany łagodne, które nie zagrażają zdrowiu – pomimo to każdą taką zmianę należy skonsultować z lekarzem i obserwować.
Kiedy i gdzie odbędą się badania?
Akcja rusza 7 marca 2025 roku, po raz kolejny rozpoczynając się w Dzień Kobiet – bo zdrowie to najlepszy prezent, jaki można dać. W tym roku „Biustowniczki” odwiedzą aż 9 miast! Badania trwać będą od 10:00 do 20:00 zarówno w piątki jak i w soboty.